SRF informerade på Uppsala universitet
Den 3-4/2 fanns SRF på plats i Ekonomikum för att under
de årliga Kontaktdagarna informera studenterna om SRF och
yrket redovisningskonsult.
Uppsala universitets årliga Kontaktdagar arrangeras av Uppsalaekonomerna och samlar ett
100-tal företag och organisationer som under två dagar har möjlighet att informera studenterna om sina respektive verksamheter.
2 500 besökare
Fram för allt är det tänkt att studenterna skall få kontakter som på sikt kan leda till anställning.
Till arrangemanget inbjuds ca 3000 studenter och man räknar med att runt 2 500 besökte årets utställning. Och SRF fanns förstås på plats – för tredje året i rad.
Frågor om revisionsplikten
Besökarna var många och mycket vetgiriga. Vi fick mängder med frågor om redovisningsbranschens framtid, slopandet av revisionsplikten i mindre företag, auktorisationen samt allmänna frågor om redovisningskonsultyrket. Vi informerade även om Reko och vad det nya regelverket innebär för branschen. 900 exemplar av årets Ekonomifaktaguide delades ut och över 100 ekonomistudenter passade på att beställa nya SRF-boken, som lämnar pressarna under vecka 7.
Den 11 mars besöker vi Ekonomernas dagar på Stockholms universitet (för andra året) och hoppas på samma goda resultat som i Uppsala.
Ett fullödigt reportage från Kontaktdagarna i Uppsala kommer att publiceras i tidningen Konsulten nr 2/2010 (29 mars).