Auktorisationsutbildningar > Diplomerad Företagskonsult - Block A
Diplomerad Företagskonsult - Block A
Kursinnehåll block A
Affärsstrategi, företagsanalys och företagsvärdering, 3 dagar Strategi handlar om att peka ut riktningen på lång sikt, att välja och välja bort. Positionera sig så att ditt/din klients företag inte försvinner i mängden utan framstår som unikt och intressant. Portföljstrategi, affärsstrategi, strategikartor, kunderbjudande och processer är områden som vi kommer att behandla. Ekonomi har haft fokus på ett år i taget, genom budget och bokslut. Det fungerar inte bra längre. Strategiska beslut styr i längre perspektiv och att vara resurseffektiv har inte med budgeten att göra. Det måste man alltid arbeta med. Den strategiska styrning och värdeskapandet i olika typer av organisationer blir viktigare och måste utvecklas. I ett dynamiskt näringsliv köps och säljs företag. Strategiska bedömningar leder till att man inte bara växer organiskt utan även genom förvärv. Vi behöver därför kunskap om olika värderingsmodeller hur värde skapas i olika typer av företag. Ett mycket intressant område inte minst för den som kan sin redovisning.
Marknadsföring och marknadskommunikation 3 dgr När ett företag valt inriktning gäller det att kraftfullt och fokuserat kommunicera till marknaden och specifika kundsegment. Bearbeta marknaden metodisk och fokuserat använda marknadsföringsresurserna. Vi arbetar bland annat med vad som skall ingå i en bra marknadsplan.
Retorik och kommunikation 1 dgr Det räcker inte att ha rätt information. Du måste kunna presentera och kommunicera informationen för att du skall uppnå förståelse och få styreffekt.
Lärare:
Leif Ericsson
- Ingemar Claesson
- Clas Collin
- Thomas Nielsen
- Gunnar Ekman
Kursmål
De verktyg du får tillgång till, ger dig möjlighet att se framåt och skapa lösningar som utvecklar dina kundföretag både på lång och kort sikt.Du kan efter avslutad kurs analysera företagets situation och se den potentiella utvecklingsmöjligheten. Du ska självständigt kunna leda projekt och ta kundansvar som ekonomikonsult.
Lämpliga förkunskaper
Diplomerad Företagskonsult vänder sig till dig som är erfaren ekonom och som arbetar med självständiga uppdrag. Du har genomgått SRF:s utbildning Diplomerad Redovisningskonsult eller Högre Redovisningsekonom - eller har motsvarande utbildning. på annat håll.
Pris
För att erhålla medlemspris som studerande eller intressemedlem krävs att du även har ett serviceabonnemang.