Lönehantering strategisk för växande företag
Snabbväxande Carglass har en slimmad HR-avdelning och har valt att outsourca sin lönehantering. – Vi gör det för att inte vara personberoende, säkra support för våra medarbetare, kvalitetssäkra processerna och hålla deadlines, säger Anna Ohlsson, Löneansvarig vid Carglass.

Carglass lagar och byter bilrutor vid egna verkstäder runt om i landet. Företaget har växt snabbt, är dubbelt så stort som för fem år sedan och har i dag omkring 400 anställda fördelade på 150 anläggningar.
–Vi växer med kundernas efterfrågan och då behöver vi kunna växla upp de funktioner och processer som stödjer medarbetarna. Samtidigt får vi aldrig riskera kvaliteten. Outsourcing av lönehanteringen är en viktig del av lösningen, berättar Anna Ohlsson.
Del av teamet
I dag sköter Klara Consulting den löpande lönehanteringen för Carglass personal, med tillhörande rådgivning och kommunikation. Carglass medarbetare gör interna kontroller av lönerna innan de stängs och sköter själva AGI-rapporteringen till Skatteverket. För Carglass är det viktigt att de som hanterar lönerna verkligen är en del av teamet, även om de har sin anställning utanför bolaget.
– Lönekonsulterna och jag känner ett gemensamt ansvar för kvaliteten i arbetet och supporten vi ger medarbetarna. Medarbetarna märker inte om de får svar från någon av oss eller från lönebyrån. De får svar av en kollega på Carglass, säger Anna Ohlsson.
Efterfrågad expertis
Under Carglass snabba tillväxt har det också skett en rad förändringar i lagar, regler och praxis på löneområdet. Att lönekonsulterna ligger i framkant när det gäller såväl system som lagar och regler beskriver Anna Ohlsson som en stor trygghet.
– Jag uppskattar deras expertis och att kunna bolla fördelar och nackdelar när något förändras. Exempelvis måste vi beakta AI-utvecklingen inom löneområdet och vara proaktiva när det digitaliseringen av olika tjänster. Men yrkesmänniskans funktion i processen kan inte bytas ut helt, våra medarbetare vill alltid ha möjlighet att prata med en verklig person – oavsett hur smarta chatbotarna blir.

– HR och lönebyråer är viktiga för ett företags utveckling. Även om våra verktyg ständigt blir modernare och mer streamlineade krävs en människa inom som gör allt förståeligt för medarbetaren, säger Anna Ohlsson, HRBP & Löneansvarig vid Carglass.
Skribent
Håkan Edvardsson
Frilansskribent