Personligt ansvar enligt ABL – onlinekurs
(Du som abonnerade på Mikro Selekt 2019 har redan tillgång till denna kurs i ditt kompetensarkiv.)
I denna kurs går vi igenom de regler som gäller enligt aktiebolagslagen vid befarad kapitalbrist. I kursen tar vi avsprång från den fastslagna handlingsplanen i aktiebolagslagen (ABL), vilken bolagets styrelse måste följa. Gör man det undviker styrelsens ledamöter att bli personligt medansvariga för bolagets skulder.
För att åskådliggöra handlingsplanen på ett så tydligt sätt som möjligt lotsas kursdeltagaren genom en flödesbild som översiktligt visar de åtgärder som lagen föreskriver.
Kursinnehåll
- Syftet med och innebörden av aktiebolagslagens särskilda regler gällande personligt medansvar vid kapitalbrist.
- När ska bolagets styrelse upprätta en kontrollbalansräkning och kalla till en kontrollstämma?
- Från vilken tidpunkt blir en styrelseledamot medansvarig för bolagets skulder?
- När upphör en ansvarsperiod?
- Nedladdningsbar flödesbild över handlingsplanen.
Kursmål
Få förståelse för innebörden av den handlingsplan som finns i ABL vid befarad och faktiskt kapitalbrist och bli insatt i de olika stegen i handlingsplanen.
Effektiv kurstid
Mikrokursen tar ca 30 – 45 min att genomföra beroende på din egen studietakt.
Hur lång tid är kursen tillgänglig?
Du har mikrokursen tillgänglig i sex månader från bokningsdagen. Du kan välja att genomföra kursen i flera steg – och när det passar dig, och självklart kan du repetera så mycket du vill under den här tiden. Väljer du att genomföra kursen i din mobil är det bra att veta att den är anpassad för skärmstorlek motsvarande iPhone 6 och större.
Srf Auktoriserade Redovisningskonsulter®
För att kursen ska generera aktualitetstimmar ska den vara slutförd inom tillgänglighetstiden.