Mervärdesskatt - ett eller flera tillhandahållanden?
Ett återkommande och många gånger svårbedömt problem på momsområdet är om ett sammansatt tillhandahållande ska anses utgöra ett enda tillhandahållande eller om det ska anses vara fråga om flera olika tillhandahållanden.
Du behöver ha ett konto eller vara medlem för att boka utbildningen. Skapa konto här!
Mervärdesskatt - ett eller flera tillhandahållanden?
- Lärare:
- Leif Hagström
Om kursen
Den här kursen ger dig kunskap och verktyg för att bedöma om sammansatta tillhandahållanden momsmässigt ska behandlas som ett eller flera tillhandahållanden. Du får en genomgång av relevant praxis, Skatteverkets syn och vanliga riskområden samt en förståelse för vilka konsekvenser bedömningen kan få, exempelvis för tillämpningen av rätt momsskattesats.
Lämpliga förkunskaper
Du bör ha grundläggande kunskaper i mervärdesskatt för att tillgodogöra dig kursen.
Kursmål
- Förstå bakgrunden till reglerna om sammansatta tillhandahållanden.
- Kunna resonera kring momsmässig bedömning.
- Känna till verktyg för att göra bedömningar i enskilda fall.
- Kunna avgöra om ett tillhandahållande ska ses som ett eller flera tillhandahållanden.
Kursinnehåll
- När ska flera prestationer behandlas som en enda beskattningsbar transaktion – och när ska de behandlas som flera separata transaktioner?
- Praxis från EU-domstolen
- Svensk praxis
- Skatteverkets syn
- Riskområden
Effektiv kurstid och tillgänglighet
Kursen tar 45-60 min att genomföra beroende på din egen studietakt. Hur och när? Det bestämmer du själv!
Kursen finns tillgänglig i 12 månader från bokningsdagen. Du kan välja att genomföra kursen i flera steg – när det passar dig, och självklart kan du repetera hur många gånger du vill under den här tiden.