Srf Fokus - Mina ärenden med Skatteverket (livesänt webbinarium)
Varmt välkommen till Srf konsulternas kostnadsfria webbinarieserie Srf Fokus där vi tar upp frågor som rör landets alla verksamma inom redovisning och lön.
Tillfällen
Srf Fokus - Mina ärenden med Skatteverket (livesänt webbinarium)
- Sista anmälningsdag:
- 2025-10-17
- Lärare:
- Jenny Grahn, Anna Manfredsson
- Tid:
- 09:00 - 09:45
Kostnadsfritt! 17/10 2025
Välkommen till Srf Fokus - Mina ärenden med Skatteverket
Mina ärenden skapar förutsättningar för samlad ärendeåterkoppling från det offentliga utifrån de behov som privatpersoner, företag och ombud har. I dag behöver du kontakta de flesta myndigheterna direkt när du vill veta hur det går i din kunds olika ärenden. När det offentliga har ställt om kommer du att spara tid eftersom du kan se återkoppling från din kunds ärenden direkt i redovisningssystemet.
Jenny Grahn och Anna Manfredsson från Skatteverket gästar Srf Fokus och berättar om de möjligheter som Mina ärenden skapar till verksamt.se och de programvaruföretag som levererar redovisningssystem.
Vad du får med dig:
• Kunskap om samlad ärendeåterkoppling i kundens miljö
• En inblick i framtidens ärendeåterkoppling
• Möjlighet att lyfta behov som ombud har och därigenom påverka Mina ärendens inriktning
Effektiv webbinarietid
Webbinariet äger rum fredagen den 17 oktober 2025 kl. 09:00–09:45.
Aktualitetstimmar
Webbinariet ger 1 timme övrigt för Srf Auktoriserade Redovisningskonsulter och 1 timme lön för Srf Auktoriserade Lönekonsulter.
Du som är dubbelauktoriserad – både Srf Auktoriserad Redovisningskonsult och Srf Auktoriserad Lönekonsult – får 1 timme lön för webbinariet.
Önskar du flytta din aktualitetstimme från lön till övrigt?
Kontakta medlem@srfkonsult.se.
Obs! För att du som är Srf Auktoriserad konsult ska kunna tillgodoräkna dig aktualitetstimmar eller få ett intyg från webbinariet, är det viktigt att du:
• Registrerar dig med den e-postadress som är kopplad till ditt Mina Sidor-konto
• Ansluter dig via din personliga möteslänk, samt
• Deltar under hela webbinariets gång.
Du är självklart välkommen att titta tillsammans med kollegor – men kom ihåg att du fortfarande måste vara inloggad individuellt för att din närvaro ska kunna registreras.
Inspelning av webbinariet
En inspelning av webbinariet kommer i efterhand att finnas tillgänglig på Mina Sidor, under fliken Information, veckan efter livesändning. Det inspelade webbinariet ger inte aktualitetstimmar eller intyg.