3:12-reglerna är de särskilda beskattningsregler som gäller för delägare som innehar kvalificerade andelar i fåmansföretag. Reglerna styr beskattningen av utdelningar och kapitalvinster. Reglerna har sedan de infördes i början av 1990-talet förändrats ett flertal gånger. De anses komplicerade och svåra att överblicka.
Riksdagen fattade beslut om de nya reglerna den 27 november 2025. De gäller från och med beskattningsår 2026, det vill säga deklarationen som lämnas 2027.
Vad innebär förändringarna?
Reglerna bygger på förenklingar vilket bland annat kommer till uttryck genom olika schabloner och färre tröskelvärden.
De nya reglerna innebär bland annat följande:
- Ett sätt att räkna gränsbeloppet på för alla delägare.
- Karenstiden sänks till fyra år.
En ny modell för årets gränsbelopp
Den stora förändringen är hur delägaren ska beräkna årets gränsbelopp. Det finns bara en metod för hur gränsbeloppet ska beräknas och det gäller för alla delägare oavsett hur stort innehavet av andelar är. Metoden är en hopslagning av förenklingsregeln och huvudregeln.
Gränsbeloppet för andelarna i ett företag består av summan av följande fyra delar:
- Ett grundbelopp om fyra inkomstbasbelopp fördelat på andelarna i företaget
- Ett lönebaserat utrymme
- Ränta på den del av omkostnadsbeloppet som överstiger 100 000 kronor
- Sparat utdelningsutrymme från föregående år utan uppräkning
Grundbeloppet
Ett grundbelopp på 4 inkomstbasbeloppet ska fördelas på andelarna i företaget. Grundbeloppet för beskattningsåret 2026 uppgår till 322 400 kr.
Om en delägare äger andelar i flera företag och det sammanlagda grundbeloppet för samtliga andelar överstiger 4 inkomstbasbelopp ska beloppet fördelas mellan företagen i proportion till ägd andel. Det finns ingen valfrihet hur grundbeloppet ska fördelas.
Det lönebaserade utrymmet
Det lönebaserade utrymmet kvarstår som en del av beräkningen av gränsbeloppet. Däremot slopas både kravet på minsta löneuttag och kapitalandelskravet (4 procents ägande). Det medför att alla delägare får möjlighet att tillgodoräkna sig det lönebaserade utrymmet utan eget särskilt löneuttag.
Det lönebaserade utrymmet uppgår till 50 procent av den del av delägarens andel av löneunderlaget i företaget och dess dotterföretag som överstiger 8 inkomstbasbelopp. Enligt de nya reglerna får delägaren endast tillgodoräkna sig den del av löneunderlaget som överstiger 8 inkomstbasbelopp. Det är ett schabloniserat sätt att undanta delägarnas egna löner från löneunderlaget.
Makar som äger andelar i samma företag ska beräkna det lönebaserade utrymmet gemensamt. Det innebär i praktiken att schablonavdraget blir 4 inkomstbasbelopp för respektive delägare om de äger samma andel andelar.
Löneunderlaget består fortfarande av löner som har utbetalats i företaget året före beskattningsåret. Det innebär att det är lönerna som utbetalas under 2025 som kommer att påverka det lönebaserade utrymmet för beskattningsåret 2026.
Det lönebaserade utrymmet kan beräknas på följande sätt.
- Delägarens andel av löneunderlaget
- Reduktion av löneunderlaget med 8 inkomstbasbelopp
- 50 procent av summan efter schablonavdraget = lönebaserat utrymme
Det lönebaserade utrymmet fördelas med lika belopp på delägarens andelar i företaget. Det lönebaserade utrymmet kommer även fortsättningsvis att vara max 50 gånger delägarens eller närståendes lön.
Vidare slopas den särskilda definitionen av dotterbolag som tidigare gällt vid beräkning av det lönebaserade utrymmet. I stället gäller nu den civilrättsliga definitionen av dotterföretag.
Exempel på beräkning av löneunderlaget
En person äger 70 procent av andelarna i företaget. Det sammanlagda löneunderlaget i företaget uppgår till 4 miljoner kronor och inkomstbasbeloppet uppgår till 80 600 kronor (för 2025). Löneunderlaget som är hänförligt till andelarna är 70 % av 4 miljoner kronor, det vill säga 2,8 miljoner kronor. Från delägarens andel av löneunderlaget ska man dra av schablonlönen på 8 inkomstbasbeloppet (644 800 kronor). Summan blir då 2 155 200 kronor. Det lönebaserade utrymmet uppgår till 50 procent av detta underlag 1 077 600 kronor (2 155 200 *0,5).
För att delägaren ska kunna tillgodoräkna sig löneunderlaget krävs ett löneuttag av delägaren eller närstående på 21 552 kronor. Detta i och med begränsningen att det lönebaserade utrymmet max får uppgå till 50 gånger delägarens eller närståendes lön.
Ränta på omkostnadsbeloppet
Ränta på omkostnadsbeloppet från bara beräknas på den del av omkostnadsbeloppet som överstiger 100 000 kr. Räntesatsen uppgår till statslåneräntan plus 9 procent.
Sparat utdelningsutrymme från föregående år utan uppräkning
Det sparade utdelningsutrymmet från föregående år ska också summeras till årets gränsbelopp. Dock utan uppräkning.
Karenstiden sänks till 4 år
Karenstiderna kortas generellt med ett år, från fem till fyra år. Detta påverkar bland annat hur länge en andel anses kvalificerad efter att en delägare slutat vara verksam i betydande omfattning. Det har även betydelse vid tillämpningen av utomståenderegeln och regeln om samma eller likartad verksamhet.
Denna regel ska tillämpas för första gången för beskattningsår 2027.
När träder reglerna i kraft?
Lagändringarna träder i kraft den 1 januari 2026 och tillämpas första gången för beskattningsår som börjar efter den 31 december 2025. Det innebär att reglerna är tillämpliga på utdelningar som sker under 2026 och framåt.
Ändringarna som innebär att en tidsperiod i en bakåtblickande bestämmelse förkortas från fem till fyra beskattningsår tillämpas första gången för beskattningsår som börjar efter den 31 december 2026. Det vill säga från och med beskattningsår 2027.
Förändringarna i Index- och kapitalunderlagsreglerna har ett senare ikraftträdande.
Hur har lagstiftningsprocessen sett ut?
Följande steg har tagits i lagstiftningsprocessen:
- Remisstiden gick ut den 18 oktober 2024
- Lagrådsremissen kom den 22 maj 2025
- Lagrådet lämnade synpunkter på lagrådsremissen den 12 juni 2025
- Reglerna presenterades i budgetpropositionen den 22 september 2025
- Riksdagen beslutade reglerna den 27 november 2025
Artiklar från Tidningen Konsulten
Vad tycker redovisningskonsulterna om de nya reglerna - med expertkommentar
3:12 reglerna presenterades i budgetpropositionen
Nya 3:12- regler – ett steg närmare lagstiftning – Tidningen Konsulten
Det senaste på 3:12-området – Tidningen Konsulten
Vad händer på 3:12-området? – Tidningen Konsulten
Nyttiga länkar
Ändrade regler för delägare i fåmansföretag inför inkomstdeklarationen 2027 | Skatteverket
Reglerna presenteras i Budgetpropositionen för 2026 - Regeringen.se
Lagrådsremiss Enklare och bättre skatteregler för delägare i fåmansföretag
SOU 2024:36 Förenkla och förbättra