Srf Fokus - Tips inför deklarationen 2026 (livesänt webbinarium)
Varmt välkommen till Srf konsulternas kostnadsfria webbinarieserie Srf Fokus.
Tillfällen
Srf Fokus - Tips inför deklarationen 2026 (livesänt webbinarium)
- Sista anmälningsdag:
- 2026-03-13
- Lärare:
- Therése Allard, Camilla Almqvist
- Tid:
- 09:00 - 09:45
Kostnadsfritt! 13/3 2026
Om webbinariet
Snart drar deklarationssäsongen i gång! Inför säsongen finns det en del deklarationsnyheter som är bra att känna till. I det här Srf fokus tar vi upp nyheter kring deklarationsinlämningen samt hur man kan undvika onödiga fel i deklarationen som vanligtvis ger skattetillägg.
Srf konsulternas Therése Allard presenterar tillsammans med Camilla Almqvist från Skatteverket några av de nyheter som du behöver ha kännedom om vid inlämning av inkomstdeklaration 2 för aktiebolag och Ne-blanketten för enskilda näringsidkare.
Vad du får med dig
Du kommer få tips och nyheter när det gäller:
- Inlämning av inkomstdeklarationen under 2026
- Nyheter för aktiebolag
- Nyheter för enskilda näringsidkare
- och onödiga fel att undvika
Effektiv webbinarietid
Webbinariet livesänds fredagen den 13 mars 2026 kl. 09:00–09:45.
Aktualitetstimmar
Webbinariet ger 1h Skatt för Srf Auktoriserade Redovisningskonsulter och Dubbelauktoriserade konsulter.
För att du som är Srf Auktoriserad konsult ska kunna tillgodoräkna dig aktualitetstimmar eller få ett intyg från webbinariet, är det viktigt att du:
• Registrerar dig med den e-postadress som är kopplad till ditt Mina Sidor-konto
• Ansluter dig via din personliga möteslänk, samt
• Deltar under hela webbinariets gång.
Du är självklart välkommen att titta tillsammans med kollegor – men kom ihåg att du fortfarande måste vara inloggad individuellt för att din närvaro ska kunna registreras.
Inspelning av webbinariet
En inspelning av webbinariet kommer i efterhand att finnas tillgänglig på Mina Sidor, under fliken Information, veckan efter livesändning. Det inspelade webbinariet ger inte aktualitetstimmar eller intyg.