Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till sidfoten

Resultat- och balansräkningen i denna K2 mall är kompletta utifrån K2-regelverket.

Årsredovisningsmallen bygger på det K2-regelverk som ska tillämpas då årsredovisningen för 2025-12-31 ska upprättas. De uppdateringar av K2 som har gjorts under 2025 ska tillämpas för räkenskapsår som inleds efter den 31 december 2025. Mallen har därför inte uppdaterats med de ändringarna.

De rader där inget anges hade inte tagits med i en slutligt upprättad årsredovisning. I mallen exemplifieras vissa poster med siffror. Det är endast i dessa fall det finns noter. Mallen utgör på så sätt en kombination av en komplett mall för balans- och resultaträkning men bara exempel på vissa noter.

I mallens vänstra kolumn, under ”Srf”, återfinns hänvisningar till de efterföljande kommentarerna i form av avsnittsnummer. I samma kolumn finns en klassificering av noterna enligt följande indelning:

ÅRL = Obligatorisk upplysning enligt direkt hänvisning till årsredovisningslagen.
GRS = Obligatorisk upplysning med hänvisning till den goda redovisningsseden.
FT = Frivillig tilläggsupplysning.

I mallens högra kolumn återfinns Srf konsulternas förslag till kopplingar mellan konton i BAS och respektive rad.

Här kan du ladda ner 2.0-2.4 Mall för årsredovisning i mindre AB enligt K2 som pdf

Hänvisningarna i mallen hittar du här