Uppdateringar i årsbokslutsregelverket - två skillnader mot K2
I juni 2025 beslutade Bokföringsnämnden (BFN) om relativt omfattande uppdateringar av K2 och K3. Årsbokslutsregelverket bygger i stor omfattning på K2 men någon uppdatering gjordes inte då. BFN har nu fattat beslut om uppdatering av årsbokslutsregelverket. Även om uppdateringarna i princip motsvarar ändringarna i K2 finns det vissa skillnader. Det är framför allt två skillnader som är särskilt intressanta.

Alla årsbokslutsföretag får tillämpa förenklingsreglerna
Den första skillnaden handlar om vilka företag som får tillämpa reglerna. BFN införde vissa begränsningar av vilka företag som får tillämpa K2. Dessa begränsningar har inte tagits med i uppdateringen av årsbokslutsregelverket vilket innebär att alla som får upprätta ett årsbokslut får tillämpa de förenklingsregler som finns i årsbokslutsregelverket. Till exempel får vissa företag som har byggnader som genererar 75 % av nettoomsättningen inte tillämpa K2. De blir vid upprättande av årsredovisning i stället hänvisade till K3. Det medför att byggnaden måste komponentredovisas. Men företag som upprättar årsbokslut kommer däremot fortfarande kunna tillämpa enhetsavskrivning.
Bedömning av väsentlighetsregeln
Den andra skillnaden handlar om väsentlighetsregeln. I K2 anges att företagen enbart behöver ta hänsyn till årsredovisningslagens väsentlighetsregel vid tillämpning av ett fåtal förenklingsregler. I K2 ska det, när dessa förenklingsregler tillämpas, avgöras om tillämpningen medför en väsentlig påverkan på företagets intäkter, kostnader eller ställning. I så fall får regeln inte tillämpas.
I årsbokslutsregelverket är regleringen i princip lika. Men en skillnad är att företagen inte behöver ta hänsyn till om företagets ställning påverkas väsentligt. Det kan vara logiskt med hänsyn till att det är skillnad i ställningens betydelse i t.ex. ett aktiebolag som måste upprätta årsredovisning och en ideell förening eller en enskild firma som får upprätta årsbokslut.
När börjar reglerna gälla?
De uppdaterade reglerna i årsbokslutsregelverket ska tillämpas på räkenskapsår som inleds närmast efter den 31 december 2026. De får tillämpas på tidigare räkenskapsår om räkenskapsåret avslutas den 31 december 2026 eller senare.
Möjligheten att tillämpa de uppdaterade reglerna på tidigare räkenskapsår gör att konsulter som arbetar med både K2 och årsbokslut inte behöver tillämpa olika regler i boksluten per den 31 december 2026. Det förutsätter såklart att kunderna är med på att byta till de uppdaterade reglerna i förtid.
Sammanfattningsvis innebär BFN:s beslut att årsbokslutsregelverket nu ”kommit ikapp” K2 och att det är möjligt att tillämpa ”samma” regler redan i boksluten per den 31 december 2026. De skillnader som finns (att alla företag som upprättar årsbokslut får tillämpa förenklingsreglerna och bedömningen av när något är väsentligt) har logiska förklaringar och underlättar för årsbokslutsföretagen.