Ny tillämpning
De nya reglerna i K2 anger vilka företag som inte anses ha enklare förhållanden och som därmed inte kommer få tillämpa regelverket. Till exempel ska alla bostadsrättsföreningar tillämpa K3. Det ska också alla företag som har eller under räkenskapsåret har haft en filial i utlandet, kryptotillgångar, förvärvat varor och tjänster mot aktierelaterade ersättningar eller emitterat skuldebrev som kan regleras med egetkapitalinstrument. Ett företag som träffas av någon av dessa regler får inte tillämpa K2. Det gäller oavsett hur litet företaget är, här finns inte några lättnadsregler.
Det finns ytterligare företag som inte får tillämpa K2. För de företagen finns det däremot en lättnadsregel. Gränsvärdena för lättnadsregeln är desamma som för revisionsplikt för aktiebolag. Ligger företaget under den gränsen får det tillämpa K2. De företag som inte omfattas av lättnadsregeln och som har en eller flera byggnader som genererar minst 75 procent av företagets nettoomsättning eller en uppskjuten skatteskuld som är väsentlig får inte tillämpa K2.
Bra avvägning av enklare förhållanden?
Vid webinaret frågade vi om ni tyckte att Bokföringsnämnden hade gjort en bra avvägning av vad som var enklare förhållanden. Över 60 % svarade att de tyckte det. Endast 10 % svarade att det inte var en bra avvägning. Övriga hade inte någon åsikt, vilket det naturligtvis kan vara svårt att ha om man inte funderat på frågan innan.
Vad gäller för företag med fastigheter?
Vi får just nu många frågor kring de nya reglerna och särskilt vad gäller företag med fastigheter. Som beskrivits ovan ska alla bostadsrättsföreningar tillämpa K3. Det gäller oavsett hur stor föreningen är. Samma sak gäller bostadsföreningar.
När det gäller fastighetsföretag som äger en byggnad och som exempelvis hyr ut bostäder eller lokaler blir frågan däremot om det är ett så pass litet företag att det omfattas av lättnadsregeln. Ett litet fastighetsföretag får alltså fortsätta att tillämpa K2.
Skälet till att företag med byggnader inte längre ska få tillämpa K2 är att dessa regler anger att en byggnad ska skrivas av som en enhet. Enligt K3 ska däremot en byggnad delas in i komponenter och avskrivning ska göras utifrån de olika delarnas nyttjandeperiod. Det ger en bättre bild i redovisningen av hur tillgången förbrukas.
Regeln är skriven utifrån att företaget har en eller flera byggnader som genererar minst 75 procent av företagets nettoomsättning. Om företaget äger mark och det bara är mark som hyrs ut träffas det inte av regeln och får vara kvar i K2. För mark görs heller inte någon avskrivning och det blir därför inte någon skillnad på vilket värde som marken tas upp till om företaget tillämpar K2 eller K3.
Även i det fallet att företagets verksamhet är att köpa och sälja fastigheter och de därmed redovisas som lagerfastigheter genererar byggnaden nettoomsättning i företaget. En lagerfastighet redovisas dock som omsättningstillgång och en sådan värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde. På en lagerfastighet görs inte några avskrivningar i redovisningen. Vår bedömning är därför att ett företag som köper och säljer fastigheter kan fortsätta att tillämpa K2 även om den enskilda regeln inte tydligt anger det.
Se webinaret i efterhand?
Hade du inte möjlighet att vara med på vårt webinar finns det nu tillgängligt på Mina sidor där du som medlem kan titta på webinaret i efterhand.
Vill du lära dig mer?
Det är inte bara tillämpningen av K2 och K3 som ändras. I regelverken finns både nya, ändrade och förtydligade regler. Vi kommer såklart att prata om ändringarna på alla våra nyhetskurser. Har du kunder som ska gå över till K3 och du behöver lära dig mer om regelverket har vi både allmänna utbildningar om K3 och särskilda utbildningar om såväl komponentredovisning som redovisning i bostadsrättsföreningar. Se vårt kursutbud nedan.
Du kan också läsa mer på vår branschsida om K-regelverken här.
Här är ett urval av våra kurser inom K-regelverken: